U bent hier

12 augustus 2026: zonsverduistering van 90% in België, totaal in Spanje!

12 augustus 2026: zonsverduistering van 90% in België, totaal in Spanje!

We hebben er lang op moeten wachten maar in 2026 is het dan eindelijk zo ver. We kunnen nog eens een totale zonsverduistering in onze buurt waarnemen. 
Op woensdag 12 augustus 2026 zal in onze streken een eclips van 90% zichtbaar zijn. In Groenland, Ijsland maar ook in Spanje zal deze zonsverduistering totaal zijn.

 

Waarom is dit zo speciaal?

De vorige keer dat we vanuit België een totale zonsverduistering konden bekijken, was op 11 augustus 1999, een hele tijd geleden dus. Toen moesten we naar het uiterste zuiden van het land trekken om de corona van de zon te bewonderen. De eerstvolgende keer dat we vanuit het hele land optimaal een totale zonsverduistering kunnen zien, zal in 2142 zijn.

 

Wat kan je in België zien?

Ook voor wie geen reis naar Spanje, Ijsland of Groenland gepland heeft, is deze eclips interessant want in onze streken zal de zon voor 90% achter de maan verdwijnen. Een uniek moment want we moeten wachten tot 3 september 2081 om nog eens een zonsverduistering van deze grootte in onze streken te zien. 

 

Wanneer?

Op 12 augustus 2026!
In België start deze eclips omstreeks 19u18*. Het maximum vindt plaats omstreeks 20u13*. Om 21u05* zal deze eclips eindigen.
De eclips vindt plaats bij zonsondergang. Dit betekent dat je een waarneemplek moet kiezen met een vrije noordwestelijke horizon. Bij de start van de eclips staat de zon op 16° boven de horizon. Bij het einde van de eclips staat de zon slechts 7° boven de horizon*. 
(* Tijdstippen/gegevens geldig voor Brussel).

 

WAARSCHUWING: Kijk nooit zonder bescherming naar de zon!

Op de VVS themasite http://www.eclipsgids.be vind je alle informatie om je optimaal voor te bereiden voor deze en volgende eclipsen. Op deze site vind je niet alleen de do's en dont's maar ook weerstatistieken, links naar nuttige websites,... Ter gelegenheid van deze eclips start de VVS ook een wetenschappelijk project om de effecten van de temperatuur, luchtdruk, luchtvochtigheid en lichtintensiteit te meten. De resultaten van dit project worden ook op deze website gepubliceerd.

Wil je bij volgende eclipsen meedoen aan dit project? Via deze site kan je je hiervoor registreren. 

 

 

SPECIALE ACTIE! (Niet langer tijdig leverbaar)

Klaar voor de zonsverduistering van 12 augustus? Bij aankoop van de Hemelkalender 2026 krijg je er nu een gratis eclipsbril bij! Zo ben je helemaal uitgerust om dit unieke fenomeen veilig te bewonderen én mis je de rest van het jaar geen enkel astronomisch hoogtepunt. Bestel jouw exemplaar via de VVS-shop: https://shop.vvs.be/products/hemelkalender-2026.

Bestel je Hemelkalender met eclipsbril vóór 5 augustus, zodat je hem op tijd ontvangt!

Reageer